Pazartesi - Cumartesi 08.30-20.00

0 541 879 13 18

Acıbadem Mh. Acıbadem Cad No:93 Kadıköy/İstanbul

Yukarı

İŞTAH BASKILAYAN 18 İPUCU

Kilo vermeye çalışıyorsanız tükettiğiniz besinler ve harcadığınız enerji arasında bir kalori açığı oluşturmanız gerekir. Ancak diyette bu kalori açığını oluştururken iştahı kontrol etmek her zaman kolay olmayabiliyor. Bu durum uzun süre boyunca kilo vermeyi sürdürmeyi zorlaştırıyor. İştah kontrolüne yardımcı olacak aşağıdaki 18 ipucunu uygulamaya başlayın, diyet yaparken daha az zorlandığınızı göreceksiniz.

 1. Uzun çiğneme süresinin beyne tokluk sinyali verdiğini biliyor muydunuz ? Yapılan çalışmalar çiğneme süresi uzadıkça doygunluk hissinin arttığını gösteriyor.
 2. İhtiyacınız olan proteini tüketmeyi ihmal etmeyin. Protein, uzun süreli tok kalmanızı sağlayıp diğer öğünüzde daha az besin tüketmenize yardımcı olacak. 
 3. Yüksek lifli gıdalar uzun süre midede yer tutacağı için aynı şekilde sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Yapılan çalışmalarda yemeklere lif bakımından zengin fasulye, bezelye, nohut ve mercimek eklemenin doygunluk oranını %31 olarak arttırdığı gösterilmiştir. 
 4. Besinleri içmek yerine çiğneyerek tüketmek beyne daha çok tokluk sinyali gönderir. İştah kontrolünüz zayıfsa smoothie, çorba gibi sıvı içeceklerle öğünlerinizi geçiştirmek yerine meyve ve sebzeyi katı olarak tüketin.
 5. Araştırmalar kahvenin tokluk hormonlarından biri olan peptid YY hormonu salgıladığını gösteriyor. Bu hormonunda iştah kontrolü üzerinde etkisi olduğu düşünülüyor. 
 6. Yemeklerden önce 2 bardak su içmenin aynı şekilde iştah kontrolünde önemli etkisi vardır. Aynı şekilde yemeklerden önce çorba içmenin günlük alınan kaloriyi 100 kalori azalttığı gözlemlenmiştir.
 7. Hızlı yemek, televizyon izlerken, telefonla oynarken yemek farkında olmadan fazla tüketmenize sebep olabilir. Bu yüzden sadece yemek yemeye odaklanmak bile daha erken doygunluk hissi verir.
 8. Kendinizi bitter çikolata ile şımartın. Bitter çikolatanın acı tadının tatlı isteğini baskıladığı düşünülmektedir. Ayrıca araştırmacılar bitter çikolata içerisindeki stearik asidin iştahı baskıladığına inanıyor. İlginçtir ki aynı etkiyi sadece koklayarak da yaşayabilirsiniz.
 9. Zencefilin bulantı, kas ağrısı, enflamasyon ve kan şekeri düzenleyici etkileri bulunmakta. Son zamanlarda ise iştah baskılayan bir etkisi olup olmadığı araştırılıyor.
 10. Acı biberde bulunan kapsaisin, tatlı biberde bulunan kapsiate nin de iştahı baskıladığı ve doygunluk hissi verdiği düşünülüyor.
 11. Küçük tabaklarda yemek yiyin. Özellikle porsiyon kontrolü yapamayan ve tabağını dolduran bireyler için en faydalı öneri. 
 12. Büyük çatal kullanın. “Nasıl ya ne alakası var” dediğinizi duyar gibiyim. Araştırmacılar küçük çatal kullanan bireylerin iştah baskılamada sorun yaşayabileceğini ve daha fazla yemelerine neden olabileceğini gösterdi.
 13. Egzersiz yapın. Hem aerobik hem de direnç egzersizlerini iştah baskılayan hormon salımını arttırıp gün içerisinde daha az kalori almanızı sağlar.
 14. En az 7 saat uyuyun. Kaliteli bir uyku uyumak açlık-tokluk hormonlarınızın dengeli olmasını sağlar.
 15. Stresinizi azaltmak doygunluğu artırmanıza ve hatta depresyon ve şişmanlığa karşı korunmanıza yardımcı olabilir.
 16. Omega-3 yağ asitleri içeren besinleri tüketin. Özellikle balık ve alglerde bulunan yağlar tokluk hormonu olan leptin seviyesini yükseltir.
 17. Ara öğün yapacaksanız protein içeriği yüksek gıdalar tüketmeye özen gösterin.
 18. Yemek yemeyi hayal edin.Evet doğru duydunuz. Yapılan bir çalışmada sevdiğiniz bir yiyeceği hayal etmenin daha az yemek yemeye teşvik ettiği görülmüş.

Kilo vermenin emek gerektiren bir süreç olduğunu biliyoruz, motivasyonunuz hep yüksek tutun. Unutmayın ki aldığınız kiloları 1 günde almadınız. Sabırla programınıza devam edin. Gerektiğinde beslenme uzmanından destek alın.

Gözde Nur ARTIKOĞLU, M.Sc.

Klinik & Sporcu Beslenme Uzmanı

Paylaş
Gözde Nur Artıkoğlu

Klinik ve Sporcu Beslenmesi Uzmanı

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz