Pazartesi - Cumartesi 08.30-20.00

0 541 879 13 18

Acıbadem Mh. Acıbadem Cad No:93 Kadıköy/İstanbul

Yukarı

18 YAŞ ALTI SPORCULARDA SUPPLEMENT KULANIMI

Sporcu Diyetisyenim / Beslenme ve Diyet  / 18 YAŞ ALTI SPORCULARDA SUPPLEMENT KULANIMI

18 YAŞ ALTI SPORCULARDA SUPPLEMENT KULANIMI

 

Gençlerde uzun dönem çalışması olmadığı için ve spor takviyelerinin içinde, etikette listelenmeyen zararlı ilaçlar veya katkı maddeleri bulunabileceği için spor takviyelerinin güvenli olup olmadığını bilmek zorlaşıyor. Bir spor takviyesi almayı düşünüyorsanız, önce sporcu beslenmesi uzmanıyla görüşmeniz önerilir.

Creatine
Kas kasılmaları için enerji yapımında görev alan creatine vücutta bulunan bir maddedir. Çalışmalar, kısa dinlenme süreleri ile kısa yoğun egzersiz patlamaları olan spor yapan sporculara yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kreatinin faydaları olsa da kilo almak, eklem sertliği, kas krampı, mide bulantısı, baş ağrısı gibi yan etkilere sebep olabilir. Gençler tarafından kreatin kullanımının uzun vadeli güvenliğine araştırmada böbreklere zarar verebileceğini gösteriyor. Genellikle sadece 18 yaşından büyük sporcular tarafından kullanılmasını önerilmektedir.

Protein Destekleri

Çoğu protein takviyesi kazein ve whey proteinlerinden yapılır. Takviyeler genellikle su, süt veya başka bir sıvı ile karıştırılabilen tozlar olarak gelir.

Yüksek doz protein kullanımında susuzluk, şişkinlik, kramplar, ishal, iştahsızlık, yorgunluk gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Gençlerin proteinleri diyetlerinden almaları en iyi seçenektir.

Amino Asit Takviyeleri

Proteinlerin yapı taşları olan amino asitler kas yapımına yardımcı olur. Takviye olarak kullanılan amino asitler arasında glutatyon, sistein, arginin, lösin, glutamin ve sitrülin bulunur. Genellikle hap veya toz formatında satılırlar. Bazı amino asit takviyeleri ciddi yan etkilere neden olabilir. Amino asit takviyelerinin gençler için güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli uzun vadeli çalışma yoktur.

BCAA
Kas inşa etme veya koruma ve kendini daha iyi hale getirme arzusu ergen beslenmesini yönlendirir. Bu genellikle takviyelerin, özellikle branched- chain amino acids (BCAA’lar) kullanımını gerektirir. Dallı zincirli amino asit takviyeleri için bilimsel gerekçelere rağmen, bu tür ürünlerin ergenlerin atletik performansını olumlu yönde değiştirdiği gösterilmemiştir.³

 

Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri sporcu içecekleri ile kolaylıkla karıştırılabilir. Enerji içecekleri son derece yüksek düzeyde kafein ve diğer uyarıcılar içerir ve tüketilmesi bağımlılığa ve bağımlılığa yol açabilir. Ek olarak, enerji içecekleri sporcular için önerilen gerekli miktarda karbonhidrat içerebilir veya içermeyebilir. Amerikan Pediatri Akademisi 18 yaşından küçüklerde kullanılmasını önermemektedir.

Pre Workout İçecekleri
Pre-workout içecekleri yüksek dozda kafein içeren ve beta-alanin gibi diğer bileşenleri de içeren içeceklerdir. Genç atletler için önerilmezler çünkü mide bulantısı ve konsantrasyon eksikliği gibi yan etkiler yapabilirler. Ve Genç atletler için kullanıma uygun değildir.

Paylaş
Gözde Nur Artıkoğlu

Klinik ve Sporcu Beslenmesi Uzmanı

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz