Pazartesi - Cumartesi 08.30-20.00

0 541 879 13 18

Acıbadem Mh. Acıbadem Cad No:93 Kadıköy/İstanbul

Yukarı

KAS GELİŞİMİNİ HIZLANDIRAN BESİNLER

Vücut sisteminde özellikle kas kütlesi açısından yapılmaya çalışılan değişiklikler zaman alır, ancak vücut geliştirme için çaba sarf ediliyorsa ve aydan aya belirgin boyut artışları görülmüyorsa, spor yaklaşımında ya da beslenme planlamasında bir hatanın olduğu düşünülmelidir. Antrenman yapmak, tek başına kas kütlesini arttırmak için yeterli değildir. Yeterli dinlenme, uyku, beslenme ve antrenman kombinasyonu sonucu kas kütlesi artışını sağlayacaktır. Sonuçsuz egzersizler ile vakit kaybetmek mantıklı bir durum değildir. Ayrıca, ilerleme görülse bile, bunun miktarı da önem taşımaktadır. Eğer ilerleme çok yavaş ise bazı durumlar tekrar gözden geçirilmelidir.

Antrenman yaparken, aslında kaslar belirli oranlarda parçalanmaktadır. Protein yırtılan kasların hacimlerini büyüterek tekrar oluşturur. Ağırlık kaldırma egzersizleri ne kadar zor olursa olsun, vücut geliştirme beslenme programı içerisinde protein alımı da bir o kadar önemlidir çünkü iyileşme bu şekilde sağlanmaktadır. Spor yapan kişilerin, vücut geliştirmek isteyen kişilerin başlıca düştüğü yanılgı orantısız protein alımıdır. Bu durum kişinin sağlığı için olumsuz etkiler yaratmakla beraber gelişime fazladan bir katkı sağlamaz. Antreman sonrasında alınan whey protein kas gelişimi için etkili önerilerdendir.

Kas gelişimini olumlu yönde etkileyen bazı besinler şunlardır:

BALIK;

balıklar sadece yüksek oranda protein içermezler, aynı zamanda kas yıkımını önleyen omega-3 yağ asidi de barındırırlar ve kalp sağlığınızı korurlar.

BİFTEK;

Bifteğin 100 gramında 27 gram protein vardır. Bifteğin yağ oranına dikkat edilmeli. Biftek de aynı zamanda diğer etlerde bulunmayan B12, çinko ve demir gibi vitamin ve mineraller de vardır.

YUMURTA;

Bir yumurtada 5-6 gram protein bulunur ve sadece ortalama 60 kaloridir. Yumurta proteini kas inşası ve tamiri için gerekli tüm amino asitleri içeren bir protein kaynağıdır.

PİRİNÇ;

Esmer pirinç yavaş sindirilen bir karbonhidrattır, sadece protein alımı beslenmenin eksik olduğu anlamına gelir. Karbonhidrat dengesini ayarlamakta en az protein kadar önemlidir.

KİNOA;

Kinoa tüm 9 elzem amino asidi içerir. Ayrıca lif, magnezyum ve demir yönünden de zengindir.

MERCİMEK;

Bir kase mercimekte 18 gram protein vardır. Ayrıca 40 gram kadar yavaş sindirilen karbonhidrat içerirler.

BADEM;

¼ kâse bademde ortalama 8 gram protein bulunur. Sağlıklı yağlar ve magnezyum yönünden zengindir.

Paylaş
Gözde Nur Artıkoğlu

Klinik ve Sporcu Beslenmesi Uzmanı

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz