Pazartesi - Cumartesi 08.30-20.00

0 541 879 13 18

Acıbadem Mh. Acıbadem Cad No:93 Kadıköy/İstanbul

Yukarı

YAZ TATİLİ KİLO VERME SÜRECİNİ NASIL ETKİLER?

Uzun süren yaz tatillerinin getirdiği düzensiz beslenme, aşırı alkol alımı, düzensiz uyku saatleri ve spor yapamama maalesef kilo verme sürecinde olan bir bireyin kilo vermesini engeller ve aksine bu durumu tersine çevirip daha fazla kilo almasına sebep olabilir. Uzun bir süredir rutininde sporu ve düzenli beslenmeyi bulundurup tatile gidince bu rutinden tamamen farklı bir düzene geçince vücudumuzun verdiği tepki de değişir.
Normalde haftada 5 gün antrenman yapan ve buna uygun beslenme programını uygulayan birinin 3 ay süresince tatilde olduğunu düşünelim. 3 ay boyunca spor anlamında yaptığı tek aktivite haftada birkaç gün 30-40 dk yüzmek olsun. Beslenme düzeninden tamamen çıktığını, yatış-kalkış saatlerinin tamamen değiştiğini düşünelim. Bunun üstüne bir de yaklaşık her gün alkol aldığını eklersek 3 ay sonunda gelinen son durumu şöyle değerlendirebiliriz:
– Öğlene doğru kalkılıp yapılan geç ve büyük kahvaltılar ve buna bağlı bütün öğün saatlerinin kayması, ara öğünlerin atlanmasıyla günlük alınan kalori miktarı fazlasıyla artar ve muhtemelen alınan protein miktarı azalır; yenilen tatlıların, meyvelerin vs artmasıyla normalde tüketilen karbonhidrat miktarının bir hayli üstüne çıkılır. Bu duruma bir de günlük fiziksel aktivitenin yok denecek kadar azalmış olduğunu eklersek; 3 ayın sonunda ciddi kas kayıplarının ve artan yağ yüzdesinin olduğu bir tablonun görülme ihtimali çok yüksektir. Ve bu da bir nebze yavaşlamış bir metabolizmaya yol açar.
– Alınan fazla alkol ve karbonhidrata bağlı vücut su tutar ve ödem miktarı artar. Eğer yeteri kadar su da içilmemişse toplanan ödem miktarı daha da yükselir.
Tatil dönüşü bu durumu toparlamak için öncekinden biraz daha sıkı bir diyet ve spor programı yapılmalıdır. Artan vücut yağını düşürmeye yönelik antrenman programının kardiyo yoğunluğu artırılmalıdır, HIIT antrenmanları eklenebilir.
Asidik duruma gelip ödem toplamış vücut alkali duruma getirilmelidir.
Programa ödem attırıcı smoothieler, çaylar; yüksek proteinli düşük karbonhidratlı öğünler eklenilebilir.

1500 KCAL ÖRNEK MENÜ
Sabah:
Bir bardak su+ 1-2 yemek kaşığı limon suyu 1 fincan yeşil çay
1 tam + 2 yumurta beyazından sebzeli omlet 1-2 kaşık lor peyniri
1 dilim tam tahıllı ekmek
2 tam ceviz
Salatalık, roka, maydonoz

Öğle:
Bir bardak su + 1-2 kaşık limon suyu
1 kase sebze çorbası
1 kase buharda brokoli, kırmızı biber, karnabahar vb. sebze + 150 g ızgara tavuk veya hindi göğsü + 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ile salata
2 adet Wasa

Ara:
Yeşil Smoothie: Bir su bardağı su 1 adet salatalık 1 parça zencefil 1/2 avokado
3-4 adet taze nane yaprağı 1 avuç ıspanak
5-6 adet tatlı badem

Ara:

1 fincan beyaz çay

Akşam:
Bir bardak su + 1-2 kaşık limon suyu
1 kase yeşil salata + 4-5 kaşık pişmiş kinoa + 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

150 g ızgara somon veya 160 g ton balığı
2 adet Wasa

Gece:
1 su bardağı kefir veya 3-4 kaşık probiyotik yoğurt

Paylaş
Gözde Nur Artıkoğlu

Klinik ve Sporcu Beslenmesi Uzmanı

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz