Pazartesi - Cumartesi 08.30-20.00

0 541 879 13 18

Acıbadem Mh. Acıbadem Cad No:93 Kadıköy/İstanbul

Yukarı

NEDEN SPESİFİK DİYETLER İŞE YARAMIYOR

Herkes güzel ve ince görünmek istiyor fakat çoğumuz ihtiyacımız olandan daha fazlasını tüketiyoruz. Bir yandan obezite oranı dünyada gitgide artarken, kilo verme endüstrisi her gün gelişiyor. Diyetlerle ilgili kitaplar, ilaçlar, toz ürünler ve daha fazlası… Bunlara rağmen kilo vermeye çalışan birçok insan kilolarını geri alıyor. Her sene yeni bir diyet popüler oluyor. Her yeni diyetle beraber bu diyete uygun ürünler de raflarda yerlerini alıyor.

 

Orjinal Atkins diyetinden uyarlanan Ketojenik diyet, günlük aldığınız karbonhidratı kesmenizin kilo vermenize yardımcı olacağını iddia ediyor. Ama siz meyve, süt ve süt ürünleri, tahıllar, bazı sebzeler ve kurubaklagilleri yemeyi bıraktığınızda daha az lif daha az vitamin mineral ve daha az antioksidan almış oluyorsunuz. 

 

Uygulanan düşük karbonhidrat diyetlerinin çoğu sürdürülebilir olmuyor. Çünkü diyetinizden belirli bir yiyecek türünü kesmek sağlıksız ve bir süre o diyeti sürdürseniz bile daha sonrasında o yiyeceği canınız daha çok istemeye başlıyor. 

 

Popüler diyetlerden olan Paleo diyeti geçmişte atalarımızın paleolitik çağda tükettiklerini içeren bir diyet türü fakat bildiğiniz üzere, farklı bir zamanda ve daha modern bir dünyada yaşıyoruz. Yani geçmişte uygulanan bu diyet, genlerimizi, ihtiyaçlarımıza ve alışkanlıklarımıza doğal olarak uymuyor. 

 

Daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama farklı bir diyet türü olarak kan şekeri diyetinden bahsedelim. Kan grubunuza göre uygulanan bu diyetin bilimsel hiçbir gerçekliği yoktur. 

 

Bilimsel kaynaklar detoksu da reddediyor çünkü detoks diyetleri sadece su kaybetmenize neden olur ve 2-3 günden fazla yapılmamalıdır. Daha fazlası diyet bittiğinde daha çok yemenize ve tekrar kilo alıp bir döngü içine girmenize neden olmaktadır. İlaçlar, supplementler, toz ürünlerin de kilo kaybı üzerine mucize etkilerinin olduğu yanlışı unutulmamalıdır.

 

Diğer bir kategori de az yağlı gıdaları içeren az yağlı diyetler. Etikette az yağlı yazması o gıdanın sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Ürün az yağ içerirken fazla şeker ve kalori içeriyor olabilir. 

 

Son olarak en popüler diyetler az kalorili diyetlerdir. Bu diyetlerin kilo vermenize yardımcı olduğu doğrudur ama sağlıksız bir şekilde kilo verdikten sonra, çoğu kişi verdiği kiloları geri almaktadır. Sonuç olarak, metabolizmanız yavaşlamaktadır. Bu yüzden düşük kalorili diyetler sağlıklı ve sürdürülebilir değildir. 

 

Sağlıklı beslenme bir ömür sürmelidir. Bu tarz diyetler kısa sürede kilo kaybına neden olmakta fakat kaybettiğiniz kiloyu korumak istiyorsanız alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Ekstra kilo vermenize ve kaybettiğiniz kiloyu korumanıza yardımcı olacak mucize bir yiyecek veya bir diyet türü yoktur. 

 

Unutulmaması gereken, beslenme kişiye özel olmalıdır. Arkadaşınız uyguladığı bir diyetle 5 kilo vermesine rağmen siz o şekilde kilo vermeyebilirsiniz. Sebep sizin diyeti uygulamada başarılı olup olmadığınız değil her insanın farklı olduğuyla ilgilidir. Hepimiz farklı genlere, farklı vücut tiplerine, farklı metabolizmalara ve farklı alışkanlıklara sahibiz. Sadece bedeninizi tanımaya ve bedeninizin ne istediğini dinlemeye odaklanın. Porsiyonlara dikkat ederek sağlıklı beslenmeye odaklanın. Ve hayatınıza fiziksel aktiviteyi dahil etmeyi veya varsa artırmayı da deneyebilmeniz hedefinize ulaşmanız konusunda iyi bir yardımcı olabilir. 

Paylaş
Gözde Nur Artıkoğlu

Klinik ve Sporcu Beslenmesi Uzmanı

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz