Pazartesi - Cumartesi 08.30-20.00

0 541 879 13 18

Acıbadem Mh. Acıbadem Cad No:93 Kadıköy/İstanbul

Yukarı

SU İÇMEK METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR MI?

Muhtemelen su içmek kilo vermeye yardımcıdır cümlesini duymuşsunuzdur. Peki bunun nasıl mümkün olduğunu merak ettiniz mi?

 

Metabolizma, vücuttaki kimyasal olaylara verdiğimiz genel bir terimdir. Vücutta yağ, karbonhidrat, proteinden nasıl enerji elde edildiğiyle ve bunların nasıl depolandığıyla ilgilenir. Metabolizma vücutta bazı fonksiyonların sürmesini ve hayatta kalmayı sağlar. Bununla beraber metabolizma kelimesi metabolik hız denen yakılan kaloriyi belirten bir terim olarak da kullanılır. Eğer metabolizmanız hızlıysa daha çok kalori yakarsınız ve kilo vermeniz daha kolay olur gibi düşünebilirsiniz. 

 

Su içmek, metabolik hızı uyarmanın bir yolu olarak önerilmektedir. Oda ısısındaki suyun vücut ısısına dönüşmesi için enerji harcandığı düşünülmektedir. Ancak, durum gerçekten böyle mi?

 

Bir çalışmada, arıtılmış su içmenin dinlenme metabolik hızı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Denekler, 500 ml arıtılmış su tüketen grup ve sahte içim yapan (bardağı ağzına götüren ancak içmeyen) grup olarak ayrılmıştır.

Arıtılmış su içen grupta dinlenme metabolizma hızı % 2.7 artarken, suyu sadece ağzına götürüp içmeyen grupta da metabolizma hızı % 1.5 artmıştır.

 

Dinlenme metabolizmasındaki bu ​​artış, neredeyse ihmal edilebilir ve çok düşük bir göstergedir. Suyun oda sıcaklığından vücut sıcaklığına ısıtılmasının maliyetinden de daha düşüktür. 

 

Araştırmalarda suyun metabolik hız üzerine çok az bir etkisinin olduğu belirtilirken, yemeklerden önce içilen suyun tokluk hissini artırdığını ve bu sayede daha az yemeye sebebiyet verdiği belirtilmiştir. Yapılan bir çalışmada öğünlerden önce içilen suyun ortalama 75 kalori daha az alıma neden olduğu belirtilmiş. Yani kilo vermedeki işlevi bu şekilde mümkün olabilmektedir.

 

Metabolizmamıza etki eden büyük etmenler genler ve yaşımızdır. Bunlar müdahale edemediğimiz iki faktördür. Müdahale edebileceğimiz şeyler ise yeterli ve kaliteli uyku, yeterli protein kaynakları tüketmek, egzersiz yapmak diyebiliriz. 

 

Sonuç olarak, su içmenin dinlenme metabolizması üzerinde küçük bir etkisi olabilir. Ancak, bu etki muhtemelen kilo verme hedeflerini önemli ölçüde etkilemeyecek kadar küçüktür. Yani biz metabolizmamızı hızlandırmak için daha büyük etkileri olan süreçlere odaklanmalıyız.Tabiki sağlık için su içmeyi de ihmal etmemeliyiz.

 

 

Paylaş
Gözde Nur Artıkoğlu

Klinik ve Sporcu Beslenmesi Uzmanı

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz