Pazartesi - Cumartesi 08.30-20.00

0 541 879 13 18

Acıbadem Mh. Acıbadem Cad No:93 Kadıköy/İstanbul

Yukarı

DEMİR TAKVİYESİ KULLANMAK KİLO ALDIRIR MI?

Demir, pek çok canlı için esansiyel bir elementtir ve yaşamsal öneme sahiptir. Demir, vücutta hemoglobinin yapısında yer alır. Hemoglobin vücuda oksijen taşıyan ve kırmızı kan hücrelerinde bulunan demirden zengin proteindir. Demir eksikliğinde hemoglobin sentezi için gerekli olan demir yeterli olmadığı için demir eksikliği meydana gelir. 

 

Demir eksikliği en yaygın besin ögesi eksikliklerindendir. Genelde adölesan ve çocuklarda, menstruasyon dönemi yoğun geçen kadınlarda, hamilelerde eksikliğine sık rastlanır. 

 

Demir eksikliği olan kişilerde halsizlik, sürekli yorgunluk hali, güçsüz hissetme gibi belirtiler görülür. Demir eksikliği olan kişiler bu yüzden fiziksel aktivitelerini kısıtlamak isterler. Bu belirtilerle aktif kalmak zordur. Bu yüzden bu kişilerin kilo verme süreci daha zor olabilir. Ama demir eksikliği olan bir kişi kesin olarak kilo alacak diye somut bir bilgi de yoktur. Mantık her zaman konuştuğumuz gibi enerji dengesinde yatmaktadır.

 

Demir eksikliği veya demir supplementi kullanmak kilo alımına sebep olmaz. Aksine vücut tüm metabolik olaylar için oksijene ihtiyaç duyar. Eğer kişinin vücudunda oksijen yeterli değilse,  enerji üretilemez, vücut yağları okside edemez. Hemoglobin vücutta oksijeni taşır ve içerisinde demir de bulunur. Yani bunların eksikliği metabolizmayı etkilediği için ve siz güçsüz, halsiz olduğunuz için kilo vermeniz zorlaşabilir. Demir desteği alırken kilo aldığınızı düşünürken aslında demir seviyelerinizi normale getirmek kilo vermenize yardımcı olacaktır. 

 

Demir eksikliği ve demir takviyesiyle kabızlık arasındaki ilişkiyi de şu şekilde açıklayabiliriz:

Kabızlık sizin lifli gıda tüketip tüketmediğinizle alakalı bir durumdur. Liften zengin bir beslenme düzeniniz varsa (günlük 25-30 g önerilen) bu problemi çekmezsiniz. 

 

Demir eksikliği olan kişiler doktor kontrolünde aldıkları demir ile ve doğru beslenmeyle demir düzeylerini artırabilirler. Bu düzeyler normal seviyeye geldiğinde kişinin belirtileri de yok olacağı için fiziksel aktivitesini artırdığı an kilo verme süreci kolaylaşacaktır.

Paylaş
Gözde Nur Artıkoğlu

Klinik ve Sporcu Beslenmesi Uzmanı

Henüz Yorum Yok

Yorum Yaz