Pazartesi - Cumartesi 08.30-20.00

0 506 844 43 04

Ali Ay Sk. No.19, 34750 Ataşehir/İstanbul

Yukarı
 
mkdf-team-image

Gözde Nur Artıkoğlu

Beslenme Uzmanı

Merhaba!

Ben Sporcu Diyetisyenim’in kurucusu Gözde, Klinik ve Sporcu Beslenmesi Uzmanıyım.

Profesyonel voleybolcu ve antrenör bir babanın kızı olarak 1994 yılında dünyaya geldim. Sporun içine doğan biri çocuk olarak 6 yaşında voleybola başladım ve 15 sene profesyonel olarak voleybol oynadım.

Spora tutkum ve kariyerim sayesinde beslenme bölümüne ilgi duymaya başladım. 2012 yılında “Sporcu Beslenmesi Uzmanı” olmaya karar vererek Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik (İngilizce – %100 YÖK Burslu) bölümüne başladım, lisans eğitimimin bir bölümünü Barselona’da Central University Of Catalonia’da Human Nutrition And Dietetics bölümünde tamamladım, ve 2017 senesinde Yeditepe Üniversitesi’nden onur derecesi ile mezun oldum. Yüksek lisansımı ise Hacettepe Üniversitesi Egzersizde Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Dalı’nda yapmaya devam ediyorum.

Lisans eğitimim boyunca mesleğe hazırlanma adına oldukça aktif olarak, İstanbul’da çeşitli özel kliniklerde ve hastanelerde stajlarımı tamamladım. Sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da çalışmalar gerçekleştirerek sporcu beslenmesi adına büyük deneyimler kazandım. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde International Society of Sports Nutrition’da (ISSN) yaptığım staj esnasında Prof. Douglas Kalman ile birlikte UFC dövüş sporcularına, milli yüzücülere ve triatletlere performans testleri ve beslenme danışmanlığı yaptım. Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinde küçük ve genç sporculara antrenörlük yaparken beslenme eğitimleri verdim. Barselona’da Nutricion Sin Fronteras kurumu ile uluslararası pek çok projede diyetisyen olarak görev alma imkanı buldum.

Mezun olduktan sonra Barcelona Futbol Kulübü’nün Sporcu Beslenmesi eğitimini tamamladım. 2020 yılında gerekli eğitimleri tamamlayarak Türkiye Futbol Federasyonu Diyetisyeni unvanını aldım. Medipol Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı Spor Beslenmesinde Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu’na “Training the Gut for Athletes” adlı çalışmamı sunmak üzere davet edildim.

2017-2020 yılları arasında çeşitli spor ve diyet merkezlerinde çalışırken zayıflama ve sağlıklı beslenme danışmalığı; profesyonel sporculara ve altyapı sporcularına ise performans beslenmesi danışmanlığı yaptım. Halihazırda Pamukspor, Geleceğin Yıldızları, Cedi Osman Basketbol Akademi, İbrahim Kutluay Basketbol Akademi, Tubakademi, ES Voleybol, MVP gibi daha birçok spor kulübünde sporcu beslenme eğitimlerine aktif olarak devam ediyorum. Vakıfbank, Fenerbahçe, Galatasaray, Eczacıbaşı, ENKA, Türk Havayolları, Darüşşafaka Tekfen, Adalar Su Sporları gibi spor kulüplerinin sporcularına danışmanlık vermeye devam ediyorum.

Sadece spor kulüp ve sporcularla sınırlı kalmayarak kafe ve mutfaklarda menü planlama ve tarif danışmanlığı hizmeti vermenin yanı sıra ayrıca Wellness mobil uygulaması geliştiren San Francisco merkezli bir şirketin Ar-Ge bölümünde araştırmalar yaparak uygulamaya katkıda bulundum. 2020 yılının Mart ayında ise “Sporcu Diyetisyenim Beslenme Danışmanlığı Merkezi” ni kurdum.

Instagram üzerinde @sporcudiyetisyenim hesabımda sporcu beslenmesi ve sağlıklı yaşam, pratik yemek tarifleri hakkında paylaşımlarda bulunuyorum.

Sporcu Diyetisyenim Youtube kanalımda da anlatmak istediğim güncel bilgileri paylaşıyorum. Aynı zamanda 2019’dan beri Talents&Parents dergisinde köşe yazarlığı yapıyorum.

Şu anda İstanbul Ataşehir’de bulunan kliniğimde zayıflama, kilo alma, sağlıklı beslenme, hastalıklarda beslenme tedavisi gibi konularda bireysel danışmanlık verirken; aynı zamanda amatör, A takım ve altyapı düzeyinde farklı branşlardaki sporculara beslenme eğitimleri, gelişim ve performans odaklı beslenme danışmanlığı hizmeti veriyorum. Ayrıca, ofisime gelemeyen Türkiye ve Dünya’nın birçok yerindeki danışanlarıma online hizmet vermekteyim.

Hayat kalitemizi belirleyen en önemli kaynaklarından birisinin beslenme olduğuna inanarak tutkuyla bağlı olduğum bu mesleğimi Sporcu Diyetisyenim sayesinde daha çok insanın hayatına dokunma amacındayım.

Sporcu Diyetisyenim bana mesleğimi sizlere paylaşmak için bir platform sağladı ve umarım bu site beslenme ve spor ile ilgili keyifli, tatmin edici ve sağlıklı bir ilişki geliştirmeniz için size ilham verir.