Pazartesi - Cumartesi 08.30-20.00

0 541 879 13 18

Acıbadem Mh. Acıbadem Cad No:93 Kadıköy/İstanbul

Yukarı
 
mkdf-team-image

Gözde Nur Artıkoğlu

Beslenme Uzmanı

Merhaba!

Ben Sporcu Diyetisyenim’in kurucusu Gözde, Klinik ve Sporcu Beslenmesi Uzmanıyım.

Profesyonel voleybolcu ve antrenör bir babanın kızı olarak 1994 yılında dünyaya geldim. Sporun içinde doğan bir çocuk olarak 6 yaşında voleybola başladım ve 15 sene profesyonel olarak voleybol oynadım.

 

Spora tutkum ve kariyerim sayesinde beslenme bölümüne ilgi duymaya başladım. 2012 yılında “Sporcu Beslenmesi Uzmanı” olmaya karar vererek Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik (İngilizce – %100 YÖK Burslu) bölümüne başladım, lisans eğitimimin bir bölümünü Barselona’da Central University Of Catalonia’da Human Nutrition And Dietetics bölümünde tamamladım ve 2017 senesinde Yeditepe Üniversitesi’nden onur derecesi ile mezun oldum. Yüksek lisansımı ise Hacettepe Üniversitesi Egzersizde Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Dalı’nda yapmaya devam ediyorum.

 

Lisans eğitimim boyunca mesleğe hazırlanma adına oldukça aktif olarak, İstanbul’da çeşitli özel kliniklerde ve hastanelerde stajlarımı tamamladım. Sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da çalışmalar gerçekleştirerek sporcu beslenmesi adına büyük deneyimler kazandım. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde International Society of Sports Nutrition’da (ISSN) yaptığım staj esnasında Prof. Douglas Kalman ile birlikte UFC dövüş sporcularına, milli yüzücülere ve triatletlere performans testleri ve beslenme danışmanlığı yaptım. Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinde küçük ve genç sporculara antrenörlük yaparken beslenme eğitimleri verdim. Barselona’da Nutricion Sin Fronteras kurumu ile uluslararası pek çok projede diyetisyen olarak görev alma imkanı buldum.

 

Mezun olduktan sonra Barcelona Futbol Kulübü’nün Sporcu Beslenmesi eğitimini tamamladım. Birçok seminere katıldım; Sports Tomorrow Congress, Internatıonal Sport and Exercıse Nutrıtıon Conference 2020 – ISENC20, Certificate in Advanced Sports Nutrition – Barca Innovation Hub ve The 13th Annual International Society of Sports Nutrition Conference başta olmak üzere. 2020 yılında gerekli eğitimleri tamamlayarak Türkiye Futbol Federasyonu Diyetisyeni unvanını aldım. Medipol Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı Spor Beslenmesinde Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu’na “Training the Gut for Athletes” adlı çalışmamı sunmak üzere davet edildim.

 

2017-2020 yılları arasında çeşitli spor ve diyet merkezlerinde çalışırken zayıflama ve sağlıklı beslenme danışmanlığı; profesyonel sporculara ve altyapı sporcularına ise performans beslenmesi danışmanlığı yaptım.

 

Sadece spor kulübü ve sporcularla sınırlı kalmayarak kafe ve mutfaklarda menü planlama ve tarif danışmanlığı hizmeti vermenin yanı sıra ayrıca Wellness mobil uygulaması geliştiren San Francisco merkezli bir şirketin Ar-Ge bölümünde araştırmalar yaparak uygulamaya katkıda bulundum. 2020 yılının Mart ayında ise “Sporcu Diyetisyenim Beslenme Danışmanlığı Merkezi” ni kurdum.

 

Şu anda İstanbul Acıbadem’de bulunan kliniğimde aktif olarak hem Türk hem yabancı profesyonel A takım sporcuları ve geleceğin sporcularına sporcu beslenme danışmanlığı hizmeti vermekteyiz. Aynı zamanda aktif olarak Anadolu Efes, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Avenida, Eczacıbaşı, Vakıfbank, Halkbank, Karşıyaka, ENKA, Türk Telekom S.K., Bahçeşehir Koleji S.K., Büyükçekmece B.K., Çukurova B.K. spor kulüplerindeki farklı branşlarda hem Türk hem de yabancı birçok sporcuya bireysel beslenme danışmanlığı vermekteyim. Ofisime gelemeyen Türkiye ve Dünya’nın birçok yerindeki danışanlarıma online olarak hizmet vermekteyim.

 

2021-2022 sezonundan Ziraat Bankası Spor Kulübü’nün takım diyetisyenliğini yaptım ve Ziraat Bankası çalışanları için kurumsal beslenme danışmanlığı hizmeti verdim.

 

Aynı zamanda Ziraat Bankası Spor Kulübü, Pamukspor, Geleceğin Yıldızları, Cedi Osman Basketbol Akademi, İbrahim Kutluay Basketbol Akademi, Tubakademi gibi spor kulüplerinde altyapı sporcuları için beslenme eğitimleri düzenledim.

 

Bu sezon Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nde ve Eurocup’ta mücadele eden Türk Telekom Spor Kulübü ve Fenerbahçe Doğuş Yelken Takımının Takım Beslenme Uzmanlığını yapmaktayım.

 

Kadir Has Üniversitesi Spor Sağlık ve Psikolojisi Yükseklisans programında Sporcu Beslenmesi dersi vermekteyim.

 

Instagram üzerinde @sporcudiyetisyenim hesabımda sporcu beslenmesi ve sağlıklı yaşam, pratik yemek tarifleri hakkında paylaşımlarda bulunuyorum.

 

Hayat kalitemizi belirleyen en önemli kaynaklarından birisinin beslenme olduğuna inanarak tutkuyla bağlı olduğum bu mesleğimi Sporcu Diyetisyenim sayesinde daha çok insanın hayatına dokunma amacındayım.

 

Sporcu Diyetisyenim bana mesleğimi sizlere paylaşmak için bir platform sağladı ve umarım bu site beslenme ve spor ile ilgili keyifli, tatmin edici ve sağlıklı bir ilişki geliştirmeniz için size ilham verir.